Sękowice


Idź do treści

Historia

Krótka historia miejscowości

Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się w
1300 r. w podaniu o braciach Otto i Jenkim Schenken von Landsberg. Wówczas nasza miejscowość nosiła nazwę Schenkendorf. I jak głoszą podania nazwa powstała od nazwiska tychże braci.
Następny znany fakt z historii wsi to
XIV w. W owych czasach w miejscowości znalazła schronienie wraz z dziećmi żona Macieja Borkowica - Starosty Poznańskiego, skazanego przez Kazimierza Wielkiego na śmierć głodową za rokosz i spiskowanie przeciwko Królowi.
W latach
1442 do 1482 właścicielami wsi była rodzina Wesembergów, później do 1523r. ród von Köcktritz (inne źródła podają, że do 1512r.) . W roku Pańskim 1523 drogą kupna dobra przeszły w ręce Georga von Schlabendorf, byłego mistrza zakonu joanitów (pełna nazwa: Rycerze Szpitala Jerozolimskiego św. Jana Chrzciciela).
W kościele mieściła się siedziba konturu, oraz jak donoszą historycy w owych czasach Joanici bili tu monety. Po rozwiązaniu zakonu w
1811r. podzielono grunt w dzierżawę dziedziczną między chłopów. O bogatej historii tych ziem świadczy 8 rozpoznanych stanowisk archeologicznych objętych ochroną Dziedzictwa Kulturowego Dolnych Łużyc.
Do zakończenia II wojny światowej tereny te były pod panowaniem Niemiec. Po wojnie stały się własnością Polski. Zaczęto osiedlać tu naszych rodaków, a dotychczasowych mieszkańców przesiedlać na drugą stronę Nysy Łużyckiej do Niemiec. Wejście w 2007r. do strefy Schengen spowodowało na zawsze likwidację dzielących oba narody granic. Obecnie zacieśnia się i umacnia nawiązana kilka lat współpraca pomiędzy mieszkańcami wsi Sękowice z mieszkańcami wsi położonych w Niemczech tj. Kertkwitz i Atterwasche.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego